Total Commander Ultima Prime

One For All

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sposób na odchudzanie?
Witam, chcialbym zacząć używać TCuP na swoim 'Pędraku'. Niestety ma on dość małą pojemność. Co najwięcej zajmuje, co w pierwszej kolejności skasować zeby wydatnie pomniejszyć wielkość zainstalowanej wersji?
Reply
Wtyczki lub programy z funkcji których nie korzystasz.
W katalogu TC UP jest podkatalog PLUGINS sprawdź co nie jest Ci potrzebne i usuń. To samo możesz zrobić z plikami znajdującymi się w podkatalogach ENG i ITA, znajdującymi się w katalogu CONFIG jeśli używasz polskiej wersji językowej.

Jaka jest pojemość dysku przenośnego? 32MB 64MB?
Reply
Można BARDZO zmniejszyć rozmiar TC UP przez kompresję wszystkich exeków i DLLi.
UPX
Polecam wersję 2.91 beta, jest ZNACZNIE skuteczniejsza od stabilnej 2.03.
Użycie:
Code:
upx --brute plik1 plik2 ...
Najwygodniej będzie, jeśli wszystki exe, dll, wcd, wdx, wfx, wlx, sfx skopiujesz do osobnego katalogu i wpiszesz
Code:
upx --brute *
I zostawisz to na noc Wink
Niektóre pliki nie zostaną skompresowane - bo zrobili to ich autorzy (siw, TOTALCMD.exe)
Możesz zastosować także inne programy do kompresji, najskuteczniejszy jest
Upack. Niestety, czas dekompresji plików przez niego skompresowanych jest dużo większy niż upxa. Nie ma znaczenia jeśli skompresujesz nim mały plik, np.poweroff, ale czegoś większego - nie polecam. Tak samo - kiedy kilka małych plików jest ładowane jednocześnie - np. wtyczki wlx. (niektórych sytuacjach inne wtyczki TC też są ładowane równocześnie)

Dalej: Możesz usunąć wszystkie pliki .org
Są nieużywane, ale muszą być udostępniane w pakiecie z przyczyn prawnych.
Pliki językowe są nie tylko w podkatalogach ITA i ENG. ALT+F7, *.lng
Niektóre wtyczki są udostępniane wraz z źródłami - też do usunięcia.
Poweroff - są 2 wersje językowe, 1 możesz usunąć.
Historia.txt / History.txt / Plugins.txt
Pliki deinstalatora.
REGISTER.RTF
TOTALCMD.EXE.MANIFEST
Jeśli chcesz poświęcić na to więcej czasu, możesz przejrzeć wszystkie readme. Niektóre nie zawierają żadnych użytecznych informacji => do usunięcia.
[Image: pcbsdec7.jpg]
Reply
Dziękuje za szybka i uzyteczna pomoc. Pozdrawiam. p.s ULTIMA PRIME <-- Kingmax Mini 256MB
Reply
Stor Wrote:Kingmax Mini 256MB

To całkiem sporo Smile

Rozmiar TC UP 2.3, to w przybliżeniu 80 MB...

Oczywiście rozumiem powody takiego działania, mam nadzieję że udało się uzyskać wymagany rozmiar.
Reply
42MB w sam raz obok innych narzedzi na Pędraku256 Smile
Reply
Zrobiłem wczoraj trochę testów, żeby sprawdzić, do ile można to odchudzić.

Założenia projektowe:
-jeden język. Wybrałem angielski, bo to pozwala wiele plików językowych zwyczajnie usunąć..i tutaj zaoszczędzić.
-nie usuwam komentarzy.
-nie usuwam readme, jeśli tylko zawierają JAKIEKOLWIEK użyteczne informacje. Adres autora za taki nie uważam, bo jest bezużyteczny, gdy się nie ma sieci..a gdy się ma, można go szybko znaleźć.
-nie usuwałem żadnych wtyczek ani innych dodatków.

Część 1.
Zabiegi specyficzne dla TC UP.
Usunąłem wszystko, o czym wspomniałem w poprzednim poście. Można usunąć także: katalog config. Uwaga: te pliki są użwane przy zmianie kolorowania itp. Ale tylko przy zmianie. Jak stwierdzisz, że niczego więcej zmieniać nie zamierzasz (zmieniać przez opcje TC UP, edycja przez okno konfiguracyjne TotalCommandera jest możliwa).
Usunąłem katalog POL.
Hexelon ma bardzo duży splash-screen, ponad 0.5 MB... i, jeśli się go usunie, wyrzuca błąd przy uruchamianiu. Ale można to obejść.
Wystarczy w PhotoFiltre zrobić nową bitmapę..jednopikselową. 58 bajtów Smile

Część 2.
Dalsze porządki. Tutaj oszczędności są mniejsze, a roboty dużo.
Długo by wymieniać, co można usunąć..znacznie wygodniej stworzyć listę tego, co ma pozostać. Umieściłem taką na końcu postu, ale nie twierdzę, że jest w pełni poprawna - CHYBA wszystko działa, ale przeprowadzałem tylko skrótowe testy, więc nie jestem pewny. Pozostawiłem także kilka plików, o których nie wiem, czy są potrzebne - na wszelki wypadek.

Część 3.
Kompresja plików uruchamialnych.
Podstawy są w poście powyżej..ale można jeszcze trochę zaoszczędzić.
Jak napisałem, niektóre pliki są już skompresowane. Ale można je skompresować lepiej. Najpierw trzeba je rozpakować. W wielu przypadkach Universal Extractor załatwia sprawę.
Tam, gdzie nie..trudniejsza. IIRC nie ma w TC UP żadnego programu, który można rozpakować specjalistycznym narzędziem, a nie da się Universal Extractorem. Potrzeba znajomości asemblera i dużo wolnego czasu.

Dalej można pogrzebać wewnątrz pliku - wtyczką WCRES, dołączoną do TC UP, lub ResExtract (ja używałem tej drugiej). I usunąć wszystko, co zbędne. Czyli co? Trudno powiedzieć.
-Zwykle można pogrzebać w ikonach - czy potrzebujesz ikon 128x128? Ja nie. Usuwam wszystko, co jest większe niż 32x32 lub ma więcej niż 256 kolorów (Chyba, że w 256 kolorach wygląda gorzej niż w True Color. Ale to się niezbyt często zdarza.).
-Version Info. Usunąć można, ale chyba nie warto. Przydaje się, a nie zajmuje wiele.
-Wiele programów i wtyczek stworzonych w Delphi ma pewne standardowe zasoby - ikonkę delphi, kilka bitmap, itd. Niestety trudno stwierdzić, co z tego jest używane, a co nie. Kilka plików, które można usunąć *prawie* zawsze:
--Kursor z napisem SQL. Jeszcze nie spotkałem programu, który by z niego korzystał.
--Ikona Delphi w DLLu (lub w?x).
--Dvcval, Packageinfo (w RawData)
--Dlgtemplate w Dialogs
--XP Manifest

I ponowna kompresja - najczęściej tutaj, nie w usuwaniu zasobów są największe oszczędności. Spokojnie 20% na dużych plikach.

Takie tricki pozwalają zmniejszyć TC UP 2.3 poniżej 40 MB, czyli o połowe Smile
Dowód.
[Image: pcbsdec7.jpg]
Reply
No i mamy pierwsza wersję FAQ na temat odchudzania :-)
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)