Total Commander Ultima Prime

One For All

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana daty pliku korzystając z danych zaszytych w DNG
Witam.

Jak zapewne większość z was wie Adobe jakiś czas temu wprowadziło otwarty format plików negatywów cyfrowych tzw. RAW (NEF,RAF itp.) który nazwali DNG (Digital NeGative). Mając dość duże archiwum fotek w tym sporo w NEFach poleciałem całość Adobe DNG Converterem i około 4300 plików szybciutko zamieniło się na DNGi.

Po niewczasie odkryłem jeden mankament operacji, otóż wszystkie nowe pliki po konwersji miały daty utworzenia z momentu konwersji. Oczywiście dane w środku (nie jestem pewien czy można je nazywać EXIFem, a może to XML dane?) są nienaruszone, i programy które je wyświetlają np. IrfanView pokazuje w opcji EXIFu oryginalne daty zrobienia zdjęcia.

Chodzi mi o HURTOWE zmienienie dat kreacji plików ze zdjęciami na datę pobraną z pola EXIF DateTimeOriginal lub jak tam to będzie nazwane.

Na pierwszy rzut poszła Opanda ale tylko jpegi chciała czytać, czyli porażka.

W drugim kroku spróbowałem użyć opcji atrybutów pliku z TC UP, wypełniłem pola jak mi się wydawało poprawnie, niestety nic się nie dzieje, podejrzewam że plugin nie czyta tej daty z pliku DNG.

Obrazek

Następnie szukałem narzędzia które by coś takiego robiło, natrafiłem na takie coś http://www.robogeo.com/home/ . Ma tryb wsadowy i opcję REDATE, to jest właśnie to czego szukam, sprawdziłem z linii komend na kilku plikach, działa bez problemu.

I teraz w oknie TC UP wsadziłem wyniki wyszukiwania plików DNG z dysku na którym są, oczywiście w różnych podkatalogach. I chciałbym te wszystkie pliki wraz ze ścieżkami zapisać w pliku tekstowym aby zapodać do ROBOGEO jednym rzutem. Wstyd się przyznać nie umiem tego zrobić. Przejrzałem menu TC UP 2x w te i wewte i nic Sad Proszę o pomoc jak listę plików zapisać do pliku tekstowego.

Oczywiście jeśli ktoś ma pomysł jak to zrobić prościej (cały ten redate) to też niech się podzieli wiedzą Smile

pozdrawiam, jarry
Reply
Potrzebujesz wtyczki MakeBAT. Nie ma jej w pakiecie, musisz sam ją zainstalować. Instrukcja instalacji.
Z powyższej wypowiedzi wnioskuję, że dasz sobie radę z użyciem, nie jest to trudne. Ale w razie problemów - pomożemy.

Co do użycia atrybutów - był to dobry pomysł, ale skoro nie działa, zapewne nie da się z tym nic zrobić. Albo - jak stwierdziłeś - nie czyta daty z tych plików, albo formatuje ją w sposób niezrozumiały dla TC.

Pozdrawiam, Maciek.
[Image: pcbsdec7.jpg]
Reply
Troche nie w temacie, ale skoro zostało wspomnine słowo EXIF to nie mogę się powstrzymać aby o tym nie napisać (może dla mniej doświadczonych użytkowników ta informacja okaże się cenna)

Jeśli ktoś chce użyć danych EXIF (lub innych danych z wtyczek) w nazwie pliku może to zrobić w ten sposób:

Narzędzie Wielokrotnej zmiany (Ctrl+M) > [=?]Wtyczkawł > exif
Foto Video - robertlajka.pl

Foto Video - facebook.com/RobertLajkaPL
Reply
By otrzymać listę znalezionych plików jako TXT.
1. wyszukujesz potrzebne pliki,
2. klik na "Wpisz do okna",
3. zaznaczasz wszystkie pliki (Ctrl+a)
4. menu "Zaznacz" i opcja "Zapisz wybór do pliku",

Mój stary sposób na pliki wsadowe z tysiącami wpisów:
1. odpal dowolny arkusz kalkulacyjny (Excel, Gnumeric, Calc)
2. zaimportuj dane z pliku tekstowego (wynikowy szukania)
3. w nowej kolumnie dopisz potrzebne polecenie
4. w trzeciej kolumnie sklej teksty z dwóch poprzednich
5. zaznacz komórki trzeciej kolumny i skopiuj
6. w nowym pliku tekstowym "zrob.bat" wklej zawartość schowka i zapisz całość
7. dwuklik na stworzonym pliku bat
8. włala Wink

Ewentualnie możesz użyć wyrażeń regularnych. Niestety, Notepad++ ma słabą ich obsługę (o ile nazwiemy to obsługą). Jeżeli posiadasz inny edytor tekstu to:

Szukaj: (^)(.*$)
Zamień na: $1polecenie$2
[Image: dc85x15_philkc_fade22lr.png]
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)