Total Commander Ultima Prime Forum

Full Version: Rejestracja TC i TC UP
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.

Gość

Jestem juz od dłuzszego czasu uzytkownikiem uzytkownikiem TC zarejestrowanego na zasadzie licencji rozszerzonej zakupionej przez urząd administracji państwowej. Mam pytanie: Czy kazdy zarejestrowany uzytkownik TC tj. posiadajacy plik klucza rejestrujacego po wgraniu TC UP ma prawo do jego uzytkowania? Nie jest to dla mnie jasne zwłaszcza, że włączone do dystrybucji TC UP programy maja odrebne warunki uzytkowania i wygląda na to, że nie mozna ich pojedynczo odinstalować.

Kele
Bardzo ciekawe, jak i trudne dla mnie pytanie.

Odpowiedź brzmi: Nie wiem

Każdy z programów zawartych w projekcie jest użyty za zgodą autorów, ale tak jak napisałeś są one różnie licencjonowane (np. SIW - Darmowy tylko do użytku niekomercyjnego), tak więc nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Jestem twórcą projektu, ale nie jego poszczególnych "składników" więc nie mogę się wypowiadać za autorów.

Ja ze swojej strony mogę tylko powiedzieć że projekt tworzę całkowicie za darmo, ani grosza na nim nie zarobiając.

Napewno nie ma problemu z wykorzystaniem TC UP do celów niekomercyjnych...

Gość

Odpowiedź na moje pytanie niestety nie jest zadawalającą. W opisie do TC jest wyraźne stwierdzenie, że „Ten program nie jest programem typu freeware lub public domain. Korzystanie z niego po 30-dniowym okresie testowym wymaga rejestracji.”  Jeżeli jestem zarejestrowanym użytkownikiem to mam prawo do wszelkich dalszych uaktualnień. ( w tym przypadku w formie tzw. Licencji dodatkowej umożliwiają instytucji, firmie lub uczelni zainstalowanie programu na wielu komputerach, ale tak naprawdę nie ma to w przypadku TC znaczenia, gdyż jest to program sharware i po rejestracji nie ma ograniczeń co do jego używalności np. tylko do użytku indywidualnego lub niekomercyjnego, cokolwiek to znaczy!!). Jak to się jednak ma w stosunku do Twojego projektu (skądinąd bardzo chwalebnego i tu brawa za kapitalne ułatwienia i rozwiązania w TC UP) i relacji z autorem TC. Dlaczego brak tam linku do TC UP, a jest do TC Power Pack?
Moim zdaniem poprzez integralne włączenie do TC programów innych autorów nie może zmieniać jego statusu jako programu sharware i prawa jego użytkowania dla zarejestrowanych już użytkowników TC. W tym przypadku w postaci obecnej dystrybucji TC UP, gdzie nie można odinstalować programów innych autorów, powinni oni  wyrazić pełną zgodę na ich użytkowanie zgodnie z oryginalna licencją TC i nie powinno być odrębnych licencji na ich użytkowanie. Jeśli nie jest to możliwe to takie programy powinny być instalowane w  dystrybucji TC UP jako oddzielne programy z własnym deinstalatorem.
Poruszam ten problem, gdyż sprawy praw autorskich są ważne zarówno dla autorów jak i użytkowników.

Kele
Gość Wrote:Jeżeli jestem zarejestrowanym użytkownikiem to mam prawo do wszelkich dalszych uaktualnień.

Troche mijamy się z rozumieniem pojęcia TC UP.

TC UP to NIE TYLKO rozbudowana wersja Total Commandera, ale projekt w którym TC jest składnikiem, co prawda podstawowym, ale jednak składnikiem. Nie wydaje mi się abyśmy TC UP mogli nazwać "dalszym uaktualnieniem" TC.

Gość Wrote:Jak to się jednak ma w stosunku do Twojego projektu (skądinąd bardzo chwalebnego i tu brawa za kapitalne ułatwienia i rozwiązania w TC UP) i relacji z autorem TC. Dlaczego brak tam linku do TC UP, a jest do TC Power Pack?

Autor TC wie o TC UP, co do linku to niewiem o czym mówisz, ale jeśli o -Polish, to może dlatego że nie jestem "polską stroną TC" lub ktoś stwierdził że nie warto go tam wstawiać Smile

Gość Wrote:Moim zdaniem poprzez integralne włączenie do TC programów innych autorów nie może zmieniać jego statusu jako programu sharware i prawa jego użytkowania dla zarejestrowanych już użytkowników TC. W tym przypadku w postaci obecnej dystrybucji TC UP, gdzie nie można odinstalować programów innych autorów, powinni oni  wyrazić pełną zgodę na ich użytkowanie zgodnie z oryginalna licencją TC i nie powinno być odrębnych licencji na ich użytkowanie. Jeśli nie jest to możliwe to takie programy powinny być instalowane w  dystrybucji TC UP jako oddzielne programy z własnym deinstalatorem.

W projekcie użyte są tylko aplikacje, których autorzy wyrazili zgodę (dlatego np. nie ma programu do podglądu plików pdf - Foxit Reader, firma Foxit nie wyraziła zgody, pomimo tego iż ich produkt jest na licencji freeware) i dlatego nie sądzę aby mieli coś przeciwko, ale ja nie mogę się wypowiadać za nich.

Gość Wrote:Poruszam ten problem, gdyż sprawy praw autorskich są ważne zarówno dla autorów jak i użytkowników.

Oczywiście że są ważne, nikt tego nie kwestionuje, ale mi naprawdę trudno określić zasady licencji TC UP